Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

Jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie ze słowem nauka? Nieprzespane noce, hektolitry kawy i energetyków czy zero życia towarzyskiego? Z pewnością uczenie się nie musi  być  bolesnym doświadczeniem i jeśli zabierzesz się za nie w odpowiedni sposób, z pewnością da Ci satysfakcję.

Postanowiłam podzielić się z Tobą naukowo potwierdzonymi, metodami skutecznej nauki, które ja z powodzeniem stosuję. Jeśli i Ty wdrożysz w życie przedstawione przeze mnie wskazówki będziesz bardziej efektywny/a, a co za tym idzie zyskasz więcej cennego czasu.

Oto najważniejsze wskazówki:

 • Najważniejszym sposobem na skuteczną naukę jest systematyczność. Podziel materiał na małe zagadnienia i każde z nich powtarzaj 5 razy przez 23 minuty. Zaplanuj czas tak, aby zacząć się uczyć min. tydzień przed egzaminem. Im materiał jest bardziej skomplikowany i im więcej go jest, tym wcześniej należy rozpocząć. Wygospodaruj sobie czas na 4 sesje powtórek każdego małego zagadnienia, rozproszone w czasie (w przypadku, gdy egzamin jest za 2 tygodnie – powtórka 2 razy w tygodniu). Ucząc się w ten sposób nawet nie zauważysz, kiedy przyswoisz nową wiedzę.
 • Twój umysł myśli obrazami. Narysuj to, czego chcesz się nauczyć. Stwórz wykresy, schematy i mapy myśli. Używaj kolorów. Korzystaj z formatu A4, ponieważ wtedy Twój wzrok jest w stanie ogarnąć wszystko, co się znajduje na stronie i przyswojenie tego zajmie Ci mniej czasu.
 • Ucz innych. Tłumacz zagadnienia, które już opanowałeś/łaś swoim znajomym. Dzięki temu nie tylko zyskasz sympatię ludzi, ale sam/a będziesz osiągał/a lepsze wyniki w nauce. Wcielenie się w rolę nauczyciela niezwykle mobilizuje Twój umysł, przez to ilość zapamiętywanych informacji może wzrosnąć aż o 80% (w stosunku do nauki po przez bierne słuchanie, np. na wykładzie).
 • Ucz się w tzw. międzyczasie. Wykorzystaj wolną chwilę czekając na autobus  czy w kolejce do kasy. Wtedy możesz powtarzać w myślach dane zagadnienie. W autobusie możesz przeglądać swoje notatki i zaznaczać najważniejsze kwestie, do których wrócisz po powrocie do domu. Wcale nie musisz mieć dużo czasu, żeby zacząć się uczyć.
 • Nasz mózg szybko się nudzi, dlatego ważne jest aby serwować mu wiedzę w różnorodny sposób. Warto wykorzystać fiszki (najlepsze do nauki nowych słówek z języka obcego), uczyć się rozwiązując testy, a nie tylko z notatek czy prezentacji. Możesz też stworzyć audiobook’a z nagraniem materiału, którego chcesz się nauczyć. Wypowiadaj na głos dane zagadnienia i nagrywaj się. Możesz odtwarzać materiał podczas wykonywania automatycznych czynności, np. podczas mycia zębów.
 • Pracuj w 1,5 godzinnych blokach. Po tym czasie zrób przerwę i zajmij się czymś zupełnie innym. Najgorszym wrogiem efektywności jest zmęczenie, dlatego jeśli masz możliwość zrób sobie drzemkę. Podczas snu mózg „układa” nowo przyswojoną wiedzę. Jednak uważaj, aby drzemka nie trwała dłużej niż 26 minut, żeby nie przejść do fazy snu głębokiego. Po krótkiej drzemce będziesz miał/a więcej energii i z nowymi siłami przystąpisz do pracy. Jeśli nie spisz idź na basen lub pobiegaj. Zrób sobie totalny reset. Optymalny czas przerwa  to min. 30 minut do godziny.

Jak widzisz, kluczem do efektywności jest dobra organizacja czasu i planowanie. W większości powyższe wskazówki są intuicyjne i na pewno w dużej mierze je nieświadomie je stosujesz. Jednak weź po lupę własny styl uczenia się i zastanów się, co jeszcze można w nim poprawić, aby Twoja nauka stała się jeszcze bardziej efektywna. Koniecznie przetestuj metody, z których do tej pory nie korzystałeś/łaś. Daj znać, które według Ciebie są najbardziej skuteczne. Zapraszam do podzielenia się  opinią w komentarzu. Powodzenia!

Reklamy

Jedna myśl na temat “Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

 1. Ciekawy wpis i zawsze na czasie niezależnie czy ktoś jest studentem, czy też uczy się czegoś dla siebie w ramach tzw. uniwersytetu III wieku. Wszystkim czytelnikom polecam
  też dewizę B. Franklina:
  „Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.”
  i zapraszam do uczenia się w ramach szeroko rozumianej edukacji kulturalnej. 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s