NAUCZ SIĘ MÓWIĆ „NIE”!

Zdarza Ci się mówić „tak”, tylko po to, aby ktoś  inny był zadowolony? To jeden  z najważniejszych złodziei czasu i energii! Sprawdź, jak możesz się od tego uwolnić.

Jeśli nie  potrafisz powiedzieć „nie”, policz ile będzie Cię kosztować, jeśli powiesz „tak”. Zawsze musisz poświęcić czas na jedno lub drugie. Gdy się wahasz, warto wykonać ćwiczenie, które da Ci jasny obraz sytuacji i pomoże Ci dokonać dobrego wyboru.

Narysuj oś od 1 do 10. Niech symbolizuje ona Twoją pasję do działania. Na jednym końcu osi napisz słowo „nie”, na drugim – „tak”. Czy kiedy mówię tak danej sprawie, czuję radość czy znużenie? Czy ogarnia mnie entuzjazm? Jeśli go nie czujesz, Twoja odpowiedź w tej sprawie powinna być „nie”.

Gdy zdecydujesz się powiedzieć „nie”, pamiętaj, aby było ono stanowcze i zdecydowane. W walce z natrętnymi prośbami najskuteczniejsza jest metoda „zdartej płyty”. Polega na tym, żeby się nie tłumaczyć, bo na każde Twoje usprawiedliwienie druga osoba jest w stanie znaleźć kontrargument. Warto najpierw podać krótkie uzasadnienie, a potem powiedzieć „nie”. Wtedy łatwiej jest przyjąć odmowę, np. „W ten weekend mam zajęcia na studiach, więc niestety  z  Tobą nie pojadę”. Gdy druga strona Cię namawia,  nie wymyślasz  kolejnych argumentów, tylko w ciąż żonglujesz tym jednym w różnych kombinacjach: „Tak, jak już powiedziałam, będę wtedy na zajęciach, więc nie pojadę z Tobą”; „Ze względu na zajęcia, tym razem z Tobą nie pojadę”.

Unikaj wyrażeń sugerujących, że nie jest to do końca Twoja wolna wola: „nie mogę”, „nie dam rady”, „nie powinienem/ powinnam”. Wtedy dajesz drugiej stronie pole do tego, aby dalej Cię przekonywała. Jeśli nie zamierzasz spełniać danej prośby w przyszłości nie mów, także: „ nie tym razem”, „może kiedy indziej”. Często tak mówimy po to, aby zbyć i nie zastanawiamy się, że stanowi to dla tej osoby zachętę, aby następnym razem przyjść z prośbą właśnie do nas.

Nie miej wyrzutów sumienia, gdy komuś odmówisz. Zadowalanie innych własnym kosztem  nie jest Twoim obowiązkiem!

Dajcie znać, jak Wy sobie radzicie z odmowami. Jeśli artykuł okazał się przydatny, zostaw like’a, skomentuj – w ten sposób doceniacie mój wkład w tworzenie nowych treści.

Reklamy

14 myśli na temat “NAUCZ SIĘ MÓWIĆ „NIE”!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s