NIE POZBAWIAJ SIĘ ENERGII!

Zapraszam do śledzenia unikalnej serii artykułów pt. „Bądź pełen energii!”

W każdy poniedziałek będę omawiać sposoby, jak mądrze zarządzać swoją energię, aby mieć jej więcej na co dzień, a także przedstawiać wskazówki, dzięki którym możecie zyskać dodatkową siłę do działania każdego dnia! 🙂

Kiedy rachunki za ogrzewanie domu robią się coraz wyższe, sprawdzamy którędy uchodzi ciepło, aby móc uszczelnić ściany. Gdy zlokalizujemy wszystkie przyczyny utraty ciepła, możemy je uszczelnić i cieszyć się niższymi rachunkami, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć np. na wymarzone wakacje.

A czy tobie zdarzają się dni, kiedy opuszczają Cię siły i łapiesz się na słowach: „Nie chcę mi się…Ledwo żyję, Zaraz zasnę  na stojąco.” Zastanawiałeś/łaś się kiedyś, którędy ucieka Twoja życiowa energia?

To, jak wykorzystujesz swoją energię ma jeszcze większy wpływ na to, jak wykorzystujesz swój czas. Jeśli skoncentrujesz się na tym, żeby mądrze ją zainwestować, zyskasz więcej czasu na to, co dla Ciebie ważne. Wyobraź sobie, o ile wydajniej mógłbyś/ mogłabyś pracować, gdybyś pozatykał/a wszystkie szczeliny, którymi się wymyka.

Zlokalizuj, którędy uchodzi z Ciebie nadmiar energii. Oto przykładowe czynności, które nam ją zabierają:

 1. Sprawdzanie zbyt często poczty, Facebook’a, Twitter’a.
 2. Pomijanie posiłku, aby zaoszczędzić czas.
 3. Narzekanie, obwinianie, krytykowanie, po to, aby na chwilę poczuć się lepiej.
 4. Zajmowanie się sprawą bez jej załatwienia, np. przeglądanie bez końca tych samych dokumentów, czytanie wiadomości i odkładanie odpisywania na potem.
 5. Zbytnie uleganie negatywnym emocjom i myślom wprowadzającym zamęt.
 6. Oglądanie tych samych filmów i serialów po raz setny.
 7. Dokładanie sobie obowiązków, pomimo zmęczenia.
 8. Zajmowanie się czymś, co zabiera Ci spokój i na co nie masz wpływu.
 9. Tworzenie wymówek, zamiast skupienie się na działaniu.

Zastanów się, które z nich dotyczą Ciebie, dodaj do tej listy własne, a potem krok po kroku eliminuj i wykreślaj te, których już udało Ci się pozbyć. Listę koniecznie powieś w swoim pokoju w widocznym miejscu. Codziennie poświęć kilka minut na przeanalizowanie swojego dnia pod kątem szkodliwych czynności i nawyków. Pamiętaj, że zmiana jest procesem długotrwałym. Nie wściekaj się, że od razu nie widzisz efektów. Cierpliwie pracuj nad sobą, a gwarantuje, że któregoś pięknego dnia zaskoczysz sam/a siebie.

Zachęcam do podjęcia wyzwania i podzielenia się swoimi doświadczeniami, uwagami, wnioskami z tego ćwiczenia. Powodzenia! 🙂

Reklamy

13 myśli na temat “NIE POZBAWIAJ SIĘ ENERGII!

 1. Zauważenie tego, w jaki sposób i kiedy reagujemy niewłaściwie jest pierwszym krokiem do zmiany tych zachowań 🙂 z doświadczenia wiem, że jeśli jesteśmy wystarczająco zmotywowani do zmian i nad nimi pracujemy to one przyjdą!

  Polubienie

 2. Zdołowałam się. Normalnie wszystkie punkty mnie dotyczą….czyżby oglądanie po raz setny tej samej komedii, którą uwielbiam sprawiało, że tracę energię? No…coś w tym jest. Muszę sobie wydrukować Twoją listę i zerkać na nią często, by wyeliminować tych energetycznych wampirów z mojego życia 🙂 Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s