ŻYJ PEŁNIĄ ŻYCIA!

Czy czujesz, że Twoje życie jest pełne? Czy gdyby ono zakończyło się w tym momencie, mógłbyś/mogłabyś powiedzieć: „Żyłem/łam pełnią życia”?
Podzielę się z Wami pewną teorią na ten temat, pochodzącą z książki „Zasady zwycięzców” B. Schäfera (swoją drogą, jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam!).
Życie każdego z nas dzieli się na czas chronos i karios. Ten pierwszy poświęcamy na rutynowe czynności, nie dające nam większej radości. Natomiast, karios to momenty intensywnych przeżyć, które dostarczają emocji, które towarzyszą pochłaniającym nas zajęciom. To właśnie one nasycają Twoje życie.
Zatem, im więcej czasu karios w codzienności, tym bardziej człowiek czuje się spełniony. Najlepiej, jeśli chwile wypełnione pozytywnymi uczuciami goszczą w Twoim życiu tak samo często, jak chronos.
Jak myślisz, dlaczego w CV zamieszcza się informacje o swoich zainteresowaniach, a rekruterzy tak często o to pytają? Człowiek bez pasji szybko wypali się w swojej pracy. Jeżeli chcesz być wydajny/a, musisz znaleźć czas na odpoczynek, przyjemności, , coś co pozwoli Ci się oderwać, odreagować – nawet, jeśli uwielbiasz swoją pracę. Gdy nie dajesz sobie tego prawa, przypominasz drwala, który próbuje ściąć drzewo nienaostrzoną piłą, bo…nie ma czasu, żeby ją naostrzyć!
Zadbaj o równowagę w Twoim życiu, rozwijaj w sobie pasję, celebruj wolne chwile z bliskimi – nie potrzebujesz, do tego specjalnej okazji. W dzisiejszym, zabieganym świecie może być to trudne, dlatego… zaplanuj czas karios. Wtedy, zarówno Twoja świadomość jak i podświadość będą pracowały nad urzeczywistnieniem tych zamierzeń. A jak obie zabiorą się do pracy to nic ich nie powstrzyma! 😉
A na koniec praktyczne wskazówki, jak to wprowadzić w życie krok po kroku:
1. Zastanów się, jakie zajęcia napełniają Cię wspaniałymi uczuciami. Co sprawia, że czujesz, że żyjesz?
2. Zaplanuj, co, gdzie i z kim będziesz robić.
3. Co jakiś czas weryfikuj, co udało Ci się zrealizować. Jeżeli nie wszystko, zastanów się dlaczego i wyciągnij wnioski.

Powodzenia! 🙂
PS Dajcie znać, w komentarzach, na ile ten materiał okazał się dla Was pomocny.
Podzielcie się swoimi pomysłami na więcej czasu karios: przed i po pracy, w weekend oraz na urlopie.

 

Reklamy

6 myśli na temat “ŻYJ PEŁNIĄ ŻYCIA!

 1. Wspaniały wpis!
  Faktycznie niewielu ludzi potrafi zachować tak zwany work-life balance. Gnają przed siebie nie myśląc ani o swoich pasjach, marzeniach ani o teraźniejszości. Nie doceniają takich małych rzeczy. A to właśnie one kształtują nasze życie i sprawiają że jesteśmy szczęśliwi.
  Zapraszam również do siebie po dawkę inspiracji 😉

  Polubione przez 1 osoba

 2. Szukałem swojej drogi około 7 lat, ale nie znalazłem. Parę pasji jest, natomiast ciężko z tego zarabiać. W wieku 26 lat, myślę, że warto mieć jakieś kwalifikacje i zawód, aby też nie być uzależnionym od rodziny. Dosyć ciężko byłoby szukać dalej tego, co by się chciało robić w przyszłości, celu życiowego, pracując w pracy i studiując na kierunku, w których to nie ma zainteresowania. Nie jest łatwo mieć pasję/szczęście z zawodu, który robisz, oraz z tego mieć jeszcze dobre wynagrodzenie, aby w stanie móc się utrzymać samemu i nie pracować do utraty przytomności, do wykończenia… Lata idą, trzeba kiedyś się zatrzymać w poszukiwaniu pasji, a jednocześnie dogodnej pracy w tejże pasji. Czy warto nie mieć ani stałej pracy, ani kwalifikacji w wieku, np. 40 lat i dalej szukać? Kto by chciał z takim wiecznym studentem utworzyć rodzinę? Jak dla mnie kwestia pasji jest dość trudną sprawą, ale nie każdy tak ma, w zasadzie mniejszość.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Arturze, dziękuję Ci za poruszenie istotnej kwestii utrzymania się ze swojej pasji. Nie wszystkim się to udaje, ponieważ potrzeba stabilizacji i bezpieczeństwa okazuje się silniejsza, a własny biznes to ryzyko, które nie każdy chce podjąć. Dlatego dla niektórych lepszym rozwiązaniem jest praca na etacie.
   Wierzę, że każdy z nas może wykonywać pracę, w której będzie wykorzystywał swoje mocne strony z korzyścią dla innych ludzi – niezależnie od tego, którą z tych opcji wybiera.
   Właśnie tego Arturze Ci życzę! 🙂

   Polubienie

 3. Zgadzam się z Tobą w 100%! Nie można całe życie wypełniać i tylko rutyną oraz szarą codziennością. Wtedy przejżyjemy życie bez żadnych wyjątkowych wspomnień i z poczuciem braku spełnienia. Trzeba walczyć o swoje marzenia, realizować swoje pasje i po prostu żyć tak jak tego w głębi pragniemy. Czasem trzeba wyjść ze swojej strefy komfortu, ale bez tego może nie udać się spełnić swoje najskrytsze pragnienia. Fantastyczny wpis i cały Twój blog! 😉

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s